Euroopa päeva
üritused üle Eesti

1.-16. mai 2018
Мероприятия Дня Европы
по всей Эстонии
1-16 мая 2018 года
Europe Day
events all over Estonia
1-16 May 2018

Euroopa päeva programm Vabaduse väljakul

 

15.00                     Euroopa päeva avamine – Jaani kiriku kellade mäng

15.05                     Avakõne – Tallinna linnapea Taavi Aas

15.30                     Lülitus Rootsi saatkonda

16.00                     Euroopa mäng 1

16.30                     Lülitused Eesti esindusse ja Läti saatkonda

17.00                     Euroopa mäng 2

17.15                     Erasmus+ intervjuu

17.25                     Päranditegijate konkursi võitjate väljakuulutamine

17.40                     EV100 ühispilt droonilt

18.00                     Avamine – Kaitseliidu Tallinna maleva orkester

18.05                     Avakõne – Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid

18.15                     Kontsert “Vabadusest kantud”, esinevad Stig Rästa, Frankie Animal, Lepatriinu, Liis Lemsalu, Ivo Linna ja Antti Kammiste

19.45                     Passimängu auhindade loosimine

20.00                     Päeva lõpp

 

Päeva juhivad Anna Gavronski ja Martin Veisman

 

Külasta muuseumi

 

2018. aastal on kogu Euroopas tähelepanu keskmes kultuuripärand – käimas on Euroopa kultuuripärandiaasta. Julgustame inimesi tutvuma Euroopa rikka ja mitmekesise kultuuripärandiga, väärtustama selle eripära ning märkama kultuuripärandi rolli ühiskonnas laiemalt. Vaata ka: https://www.facebook.com/kultuuriparandiaasta/

Näidates ette Euroopa päeva passimängu passi saad 9.mail kell 15.00–18.00 tasuta külastada Niguliste muuseumi, Kiek in de Köki ja Eesti Ajaloomuuseumi suurgildi hoonet. Kõik kolm muuseumi osalevad ka passimängus.

 

Programm saatkondades

 

Vabaduse väljakul ootavad:

AUSTRIA

Austria saatkonna võõrustajad kostitavad külalisi Austria maiustustega ning jagavad infomaterjale Austria looduse, kultuuri ja turismivõimaluste kohta. Küsi julgelt küsimusi, tutvu raamatute ja brošüüridega.

BULGAARIA

Küsi julgelt küsimusi! Saatkond jagab infot Bulgaaria ajaloo, kultuuri, kunsti ja turismivõimaluste kohta.

HISPAANIA

¡Hola amigos! Hispaania kultuurilised ja looduslikud vaatamisväärsused väärivad külastamist. Tule meiega tutvuma Vabaduse väljakule!

HOLLAND

Welkom! Sellel aastal on Hollandi suursaatkond Euroopa päeva keskpunktis – Vabaduse väljakul. Tunne ennast Euroopa päeval kuninglikult, kandes lõbusat krooni, mis on tehtud just Euroopa päeva jaoks. Pakume külalistele maitsta kuulsat hollandi juustu. Tule külla!

ITAALIA

Kui palju sa tead Itaalia eri piirkondadest, kultuurist, kunstist ja loodusest? Tule uuri Itaalia saatkonna töötajatelt!

KREEKA

Kui sul on küsimusi Kreeka kohta, siis nüüd on aeg neid esitada. Geograafiahuvilised saavad proovile panna oma teadmised Kreeka vaatamisväärsustest, arhitektuurist ja kuulsatest paikadest – leia need Kreeka kaardilt ja võida auhindu.

KÜPROS

Kasuta juhust ning saa teada kõik, mida oled tahtnud teada Küprosest ja võimalustest õppida seal Erasmuse programmi raames.

MALTA

Tule tutvu Maltaga Tallinnast lahkumata ning võta osa saatkonna korraldatavast mängust! Parimatele auhinnad.

POOLA, TŠEHHI, SLOVAKKIA ja UNGARI

Visegrádi rühma riigid ehk Poola, Slovakkia, Tšehhi ja Ungari suursaatkonnad ning Ungari Instituut ootavad Euroopa päeva külalisi Vabaduse väljaku telgis, kus on sisustatud lastenurk lõbusate multifilmide ja värviraamatutega. Tutvu õppimisvõimalustega ning maitse piirkonnale tüüpilisi maiustusi.

Kell 17 viib ajaloolane Ott Sandrak sind vanalinna ekskursioonile “Poola jäljed Tallinnas”. Jalutuskäik algab Poola suursaatkonna juurest aadressil Vana-Turu 2. Vajalik on eelregistreerimine, sest kohtade arv on piiratud. Huvi korral kirjuta aadressil slawomira.borowskapeterson@msz.gov.pl.

RUMEENIA

Bun venit în Romania! Tere tulemast Rumeeniasse! Tule tähista Suur-Rumeenia loomise 100. aastapäeva! Rumeenia on rikka kultuuripärandiga maa, imeliste Karpaatia mägede ja orgudega, järvede, Doonau delta ja musta mere puhkekeskustega, kindluste ja keskaegsete lossidega. Tule ja tutvu! Võta osa Rumeenia-teemalisest mängust ja võida huvitavaid auhindu!

ÜHENDKUNINGRIIK

2018 aasta on eriline aasta ka Ühendkuningriigi jaoks – möödub 100 aastat ametlike suhete algusest Eestiga. Tule ja uuri saatkonna esindajatelt, kuidas me seda sündmust tähistame, osale viktoriinis ja võida teemakohaseid auhindu. Ühtlasi on sul võimalus uurida, mida teevad NATO vägede koosseisus Eestis viibivad Briti sõdurid.

EUROOPA LIIDU MAJA

Euroopa Liidu Maja telgis on esindatud Euroopa Parlamendi Büroo Eestis, Euroopa Komisjoni esindus ja eu-LISA (Euroopa IT-amet). Külalised on oodatud osalema põnevate auhindadega ELi-teemalistes viktoriinides. Samuti saab kohapeal infomaterjale ja teavet kolme asutuse tegemiste kohta.

Erikülalisena on kohal Tallinna linn, kes kutsub kõiki kaasa mõtlema, milline võiks olla Euroopa aastal 2030. Tule saada oma soovid ja ettepanekud otse Brüsselisse!

 

Avatud ustega esindused, instituudid ja suursaatkonnad Tallinnas:

 

EESTI RIIGI ESINDUS – Stenbocki maja, Rahukohtu 3

Eesti riigi esindus asub Stenbocki maja hoovis aadressil Rahukohtu 3. Kohal on riigikantselei, Eesti Rahvusraamatukogu Euroopa Liidu infokeskus ja rahandusministeerium. Saab lahendada ristsõna ning võita auhindu, kõik lahendajad saavad kaasa maitsva kingituse. Tule pildista end EV100 fotoseina taustal, et jäädvustada oma fotoalbumis see Eestile oluline aasta. Haara teekonnale kaasa Eesti lipp!

IIRI SUURSAATKOND – Rahukohtu 4-II

Iirimaa suursaatkond ootab külastajaid Toompeal Stenbocki maja vastas aadressil Rahukohtu 4-II. Täpsemat teavet selle smaragdrohelise saare kohta saavad kõik külalised saatkonna hoovi püstitatud välitelgis. Lastele jagatakse õhupalle. Kell 16.00 ja 17.00 tutvustab suursaadik Frank Flood huvilistele (kuni 20 inimest grupis) saatkonnahoonet ja annab lühikese inglisekeelse ülevaate Iirimaast. Ringkäigule saab registreeruda välitelgis vahemikus 15.00–16.30. Tere tulemast! Céad míle fáilte!

LEEDU SUURSAATKOND – Uus tn 15

Euroopa päeval võõrustatakse külalisi saatkonna aias. Vasta küsimusele ja haara mälestuseks kaasa suveniir. Kuna Leedu on korvpallimaa, siis toimuvad toredad auhindadega erivõistlused, mille peaauhinnaks on võimalus veeta kaks ööd kahele inimesele hotellis Palanga SPA Life Balance.

LÄTI SUURSAATKOND – Tõnismägi 10

Tule tähista Läti iseseisvumise 100. aastapäeva koos Läti suursaatkonnaga! Saatkond ootab külalisi oma imeilusas aias koos peekonisaiakeste ning traditsiooniliste pulgakommidega. Muidugi saab ka infomaterjale ja vastuseid Lätit puudutavatele küsimustele. Kell 16.00 ja 17.00 esineb Läti folkansambel „Reevele“.

PRANTSUSE INSTITUUT – Kuninga 4

Tule ja avasta Prantsusmaad! Uuri, kuidas saad õppida prantsuse keelt Eestis ja õppida või reisida Prantsusmaal. Pane proovile oma teadmised Prantsusmaa ajaloost ja kultuurist.

ROOTSI SUURSAATKOND – Pikk 28

Tule pidutse Rootsi saatkonna avaras hoovis ning saa osa rootsipärasest fika’st (kohvipaus) – pakume kohvi, limonaadi, kaneelisaiu ja küpsiseid.
Selle aasta põhiteemaks on kestlik areng. Vali, milline on sinu jaoks kõige olulisem ÜRO säästva arengu eesmärk ning jäädvusta end sellega Telia fotonurgas. Koostöös ettevõttega Volvo Trucks Estonia loodud näitus tutvustab liiklusohutust. Nagu ikka jagatakse infot Rootsi kohta, mängitakse Rootsi muusikat ning kavas on ka Rootsi-teemaline auhinnamäng. Vaata ürituse kohta siit.

SAKSA SUURSAATKOND ja GOETHE INSTITUUT – Toom-Kuninga 11

Saksa saatkond avab külalistele uksed koostöös Goethe Instituudiga. Kohapeal saab informatsiooni saksa keele ja kultuuri kohta ning tutvustatakse õppimisvõimalusi ja teadustööd Saksamaal. Goethe Instituudis saavad lapsed ja täiskasvanud võtta osa mängudest. Lapsi lõbustavad Playmobil ning õnneratas. Loomulikult saab maitsta ja kaasa osta kuulsaid saksa vorstikesi ja Brezel’it!

SOOME SUURSAATKOND – Kohtu 4

Soome saatkond avab Euroopapäeval oma uksed kõigile huvilistele. Tutvuda saab saatkonna ajaloolise ja ainulaadse residentsiga ning kohtuda Muumidega. Sel aastal aga esimest korda võimalus proovida oma kätt disc golfis ja võita äge auhind.  Lisaks saavad külalised infot Soome kohta, osaleda viktoriinis ning Tallinna Soome kooli 7. klassi kohvik kostitab külalisi. TERVETULOA!

TAANI SUURSAATKOND – Wismari 5

Saatkond kutsub sind virtuaalsele jalgrattatuurile Kopenhaagenis. Lisaks toredad ülesanded nagu ruunikirja harjutamine ning palju muud. Euroopa kultuuripärandi aasta puhul tutvustatakse UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvaid kohti Taanis. Kõik Taanit puudutavad küsimused leiavad vastuse. Vaata ürituse kohta siit.