Programm

Kogu päeva jooksul toimub mitmeid vahvaid sündmusi, kus meelepäraseid tegevusi leiab igale vanusele.

Päevaprogrammi juhivad armastatud telestaar Urmas Vaino koos näitleja Kertu Moppeliga. 

Euroopa päeva programm Vabaduse väljakul*

11:00 Euroopa päeva algus! Algab passimäng.

11:05 Jaan Roose slackline’il ja Läti trikiratturid Greentrials

11:20 Aasta eurooplase 2017 väljakuulutamine

11:30 Minu Erasmuse lugu: rahvusvahelise kogemuse tähtsusest

12:00 Eesistumisest. Isikute vaba liikumine Euroopas.

Laval Tigran Gevorkjan, debateerivad SpeakSmart väitlejad teemal “Kas piirikontrolli puudumine Schengeni tsoonis on ennast õigustanud?”**

12:30 Läti trikiratturid Greentrials

12:50 Minu Erasmuse lugu: tudengina Euroopas

13:00 Eesistumisest. Turvalisus ja julgeolek Euroopas.

Laval Egon Nuter alias Lennart Meri, debateerivad SpeakSmart väitlejad teemal “Kas raske kuritegevuse ennetamiseks peaks teatud juhtudel andma uurimisasutustele ligipääsu sotsiaalvõrgustike kasutajate kontodele?”**

13:30 Minu Erasmuse lugu: kutsekogemuse omandamisest Euroopas

14:00 Eesistumisest.

Laval Rohke Debelakk, debateerivad SpeakSmart väitlejad teemal “Kas EL-s tegutsevat veebiettevõtjat tuleks kohustada oma teenust osutama kõikides liikmesriikides ühetaoliselt sõltumata riigi suurusest?”**

14:40 Minu Erasmuse lugu: vabatahtlikuna Euroopas

15:00 Passimängu lõpp, kontserdilaval Karl-Erik TaukarTanja Mihhailova ja Jüri Pootsmann

16:00 Passimängu auhindade loosimine, päeva lõpetamine

 

Terve päeva vältel toimub ka muud põnevat! Avasta enda jaoks green screen pildistamine ja tasakaaluliikurid, külasta kohviku- ja lasteala, Erasmus+ telk ning saatkondade esindusi. Mitmeid huvitavaid tegevusi leiad ka passimängu teekondadelt!

 

Peale programmi lõppu Vabaduse väljakul on kõigil võimalus sammud seada kinno “Sõprus”, kus kell 16.30 linastub Euroopa päeva eriseansina Claude Barrasi film “Minu elu tsukiinina”. Film on tasuta.

*Korraldaja jätab endale õiguse teha kavas muudatusi

**Väitlemine on põhjendatud seisukohtade kohtumine ehk argumenteeritud arutelu, kus vastanduvad argumendid mitte isikud; on kokkulepitud kindel küsimus, mille üle väideldakse; on kaks (või rohkem) osapoolt ja kõik osapooled saavad sõna. Tänased väitlused viib läbi sotsiaalne ettevõte SpeakSmart, kelle väitlejad ei esinda väitlusel ei endi ega ühegi asutuse ametlikke seisukohti, vaid avavad teemat mõlemalt poolt erinevate argumentidega. 

Programm saatkondades

Vabaduse väljakul ootavad:

AUSTRIA

Austria saatkonna võõrustajad kostitavad külalisi Austria maiustustega ning jagavad infomaterjale Austria looduse, kultuuri ja turismivõimaluste kohta. Küsi julgelt küsimusi, tutvu raamatute ja brošüüridega.

BULGAARIA

Küsi julgelt küsimusi! Saatkond jagab infot Bulgaaria ajaloo, kultuuri, kunsti ja turismivõimaluste kohta.

HISPAANIA

Tere tulemast! ¡Bienvenidos! Kohtu Hispaania suursaatkonnaga taas Vabaduse väljakul ning ammuta teadmisi sellest riigist ja kultuurist ¡Hasta la vista, amigos!

HORVAATIA

Uuri Horvaatia kohta ja tutvu riigi turismimaterjalidega. Horvaatia väärib külastamist!

ITAALIA

Kui palju sa tead Itaalia regioonidest, kultuurist, kunstist ja loodusest? Tule uuri Itaalia saatkonna töötajatelt!

KREEKA

Kui sul on küsimusi Kreeka kohta, siis nüüd on aeg neid esitada! Geograafiahuvilised saavad proovile panna oma teadmised Kreeka vaatamisväärsustest, arhitektuurist ja kuulsatest paikadest – leia need Kreeka kaardilt ja võida auhindu.

KÜPROS

Kasuta juhust ning saa teada kõik, mida oled tahtnud teada Küprosest ja võimalustest õppida seal Erasmuse programmi raames!

LUKSEMBURG

Kas sina oled kunagi Luksemburgis käinud? Tule katseta oma teadmisi Luksemburgist ja koosta endale reisiplaan. Inspiratsiooni ja infot saab saatkonna esindajatelt!

MALTA

Malta on esimest korda Euroopa päeval! Tule tutvu ning võta osa ka saatkonna korraldatavast mängust!

POOLA, TŠEHHI, SLOVAKKIA ja UNGARI

Visegrádi rühma riigid ehk Poola, Slovakkia, Tšehhi ja Ungari suursaatkonnad ning Ungari Instituut ootavad Euroopa päeva külalisi Vabaduse väljaku telgis, kus on sisustatud lastenurk lõbusate multifilmide ja värviraamatutega. Avatud on näitus „Visegrádist Visegrádi“.

ÜHENDKUNINGRIIK

Kas sul on küsimus või kaks Ühendkuningriigi kohta? Või soovid testida omaenda teadmisi Ühendkuningriigist? Briti saatkonna esindajatelt saad lisainfot Ühendkuningriigi ühiskonna ja kultuuri kohta. Rohkem infot siin.

EESTI EUROOPA LIIDU NÕUKOGU EESISTUMINE

Kas sa teadsid, et Eesti on alates juulist Euroopa keskpunkt? Kui mitte geograafiliselt, siis poliitiliselt kindlasti. Tule ja uuri, mis plaanid on Eesti riigil Euroopa Liidus selle aasta teises pooles? Mida kujutab endast Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine ja millist kasu saab sellest Eesti!

 

Avatud ustega esindused, instituudid ja suursaatkonnad Tallinnas:

 

EUROOPA LIIDU MAJA – Laikmaa 15

Euroopa Liidu Majas tegutsevad Euroopa Parlamendi infobüroo, Euroopa Komisjoni esindus ja eu-LISA (Euroopa IT-amet). Erikülalisena on kohal Euroopa Kontrollikoda!

Euroopa Liidu Maja ootab külalisi osalema ELi-teemalises auhindadega viktoriinis. Lastele on avatud joonistusnurk.

EESTI RIIGI ESINDUS – Tõnismägi 2

Eesti riigi esindus asub Eesti Rahvusraamatukogus Euroopa Liidu infokeskuses. Eesti esinduse korraldustoimkonnas löövad kaasa ka riigikantselei ja rahandusministeerium.

Esinduses saab tutvuda EV100 ja Eesti eesistumise üritustega ning lahendada ristsõna. Lapsed saavad voltida ja lahendada sõnarägastikku. Ristsõna ja sõnarägastiku lahendajate vahel loositakse välja viis raamatupoe kinkekaarti, kõik lahendajad saavad maitsva kingituse.

Kuulutatakse välja Instagrami kampaania #minueuroopa võitjad, avatud on näitus kampaanias osalenud fotodest.

Sel aastal avaneb külastajatele erakordne võimalus pildistada end Põhja-Euroopa suurima loodusobjekti taustal. Lisaks jagame Eesti lippe, meeneid ja Euroopa Liidu teemalisi materjale.

Eesti esindus on Rahvusraamatukogus avatud 6. mail kell 11–15. Rahvusraamatukogu on sel päeval avatud kell 11–19.

Rohkem infot siin.

HOLLANDI SUURSAATKOND – Rahukohtu 4-I

Welkom! Kasuta juhust ning külasta vanalinnas asuvat Hollandi suursaatkonda. Küsi julgelt küsimusi! Tunne ennast Euroopa päeval kuninglikult, kandes lõbusat krooni, mis on tehtud just Euroopa päeva jaoks. Pakume külalistele maitsta kuulsat hollandi juustu.

LEEDU SUURSAATKOND – Uus tn 15

Euroopa päeval võõrustatakse külalisi saatkonna aias. Jagatakse Leedu riiki, kultuuri ja turismisihtkohti tutvustavaid brošüüre, mängitakse mange ning lahendatakse ülesandeid. Maiasmokkadele pakutakse traditsioonilisi suupisteid. Kuna Leedu on korvpallimaa, siis toimuvad toredad auhindadega erivõistlused!

LÄTI SUURSAATKOND – Tõnismägi 10

Läti suursaatkond ootab külalisi oma imeilusas aias koos peekonisaiakeste ning traditsiooniliste pulgakommidega. Muidugi saab ka infomaterjale ja vastuseid Lätit puudutavatele küsimustele!

PRANTSUSE INSTITUUT – Kuninga 4

Tule ja avasta Prantsusmaad! Uuri, kuidas saad õppida prantsuse keelt Eestis ja õppida või reisida Prantsusmaal. Pane proovile oma teadmised Prantsusmaa ajaloost ja kultuurist ning maitse prantsuse sarvesaia. Mudilastele kaasa õhupall! Rohkem infot siin.

ROOTSI SUURSAATKOND – Pikk 28

Tule pidutse Rootsi saatkonna avaras hoovis! Selle aasta peateemadeks on liiklusohutus ja kestlik areng. Telia fotonurgas on võimalik teha endast pilti kaunite Euroopa paikade taustal, saada infot selle kohta, kuidas Euroopas kasutada mobiilset internetti ja helistada samadel tingimustel nagu Eestis ning samuti tutvuda ÜRO säästva arengu eesmärkidega. Liiklusohutust tutvustab koostöös ettevõttega Volvo Trucks Estonia loodud näitus. Erasmus+ sünnipäeva puhul jagavad muljeid Rootsis õppinud Eesti üliõpilased. Löö kampa ning kogu ideid ka endale! Nagu ikka pakutakse suupisteid ja üldinfot Rootsi kohta, mängitakse Rootsi muusikat ning kavas on ka Rootsi-teemaline auhinnamäng. Rohkem infot siin.

RUMEENIA SUURSAATKOND – Rävala 5, 5. korrus

Vastavatud Rumeenia suursaatkond Tallinnas kutsub külla! Tule ja tutvu Rumeenia riigi, kultuuri, kunsti ja loodusega. Küsi küsimusi ning võta kingituseks kaasa Rumeenia lipp. Osale teemakohases viktoriinis ja võida auhindu. Peaauhinnaks on reis kahele Rumeeniasse!

SAKSA SUURSAATKOND ja GOETHE INSTITUUT – Toom-Kuninga 11

Saksa saatkond avab külalistele uksed koostöös Goethe Instituudiga. Kohapeal saab informatsiooni saksa keele ja kultuuri kohta, tutvustatakse õppimisvõimalusi ja teadustööd Saksamaal ning räägitakse majandusest ja ärikontaktidest. Goethe Instituudis saavad lapsed ja täiskasvanud võtta osa mängudest. Lapsi lõbustab Playmobil ning õnneratas. Loomulikult saab maitsta ja kaasa osta kuulsat saksa Bratwurst‘i ja Brezel’it! Rohkem infot siin.

SOOME SUURSAATKOND – Kohtu 4

Soome saatkond ootab sellel aastal külalisi oma ajaloolises residentsis Tallinna vanalinnas. Üles on seatud ajaloonäitus „Kohtu 4“, lisaks saab heita pilgu varsti avatavale näitusele „100 Soome asja“. Saatkonna sisehoovis on köitev muusikaprogramm ning pakutakse Soome sööki ja jooki. Kohal on loomulikult ka muumid ning üllatuskülaline Korvatunturist. Rohkem infot siin.

 TAANI SUURSAATKOND – Wismari 5

Taani saatkonnas on tänavu keskseks teemaks suuruselt teine Taani linn Århus, Euroopa kultuuripealinn 2017. Saab mängida mänge ja osaleda viktoriinis. Saatkonna töötajad vastavad meeleldi küsimustele Taani turismi- ja õppimisvõimaluste kohta. Müügil on taanipärased jäätisetuutud ning lõõgastuda saab hygge-nurgas. Rohkem infot siin.

 

Lasteala

Sünnipäeva puhul saavad lapsed lustida avaral mängualal, kus jätkub meelelahtust igale vanusele. Sel aastal rõõmustab lapsi krutskeid täis mängujuht Pipi Pikksukk. Peadpööritavaid trikke teeb OMAtsirkuse trupp, kes korraldab lastele vahva tsirkusepeo koos workshopiga.

Tsirkuseshowl jagub vaatamist kõigile –  tehakse akrobaatilisi trikke kurikate, diabolo, pallide ja rõngastega ning muudetakse erinevate kehaosade liigutused ühtseks süsteemiks.

Töötoas õpetame lastele monorattaga sõitu, diabolo pallide ja kurikatega žongleerimist, hüppenööriga hüppamist, hularõngaga keerutamist jne. Paneme laste tasakaalu proovile Kel energiat üle jääb, saab hüpata õueala batuudil.

Kohal on näomaalijad ja õhupallimeisterdajad, kes muudavad lasteprogrammi veelgi meeldejäävamaks. Näomaalijad teevad nii kogu nägu katvaid kui ka väiksemaid maalinguid ning kõik kasutatavad värvid on lastele ohutud ja kergesti maha pestavad. Õhupallimeisterdajad  teevad lastele mälestuseks vahvaid õhupallifiguure – on nii lihtsamaid kui keerukamaid, ühe- ja mitmepallilisi figuure, mille lapsed saavad koju kaasa võtta.

Jalgratta ja lapsekäruga liikujatel on võimalus anda oma asjad hoiule valvega parklasse.

Perefoto

Tule ja tee Euroopa päeval üks meeldejääv fotomeenutus koos pere ja sõpradega meie fotoalal. Kaasaegne fototehnoloogia jäädvustab siin Euroopa taustal kiikumas. Tule ja proovi! Kõik soovijatel on oma foto väljaprint võimalik kohe kaasa saada.

Image may contain: 2 people, people playing sport, outdoor and nature